This Is Soccer
Soccer Around The World

2016-2017 UEFA Europa League


FC SEVILLA
2015-2016 UEFA Europe League Champions
Qualifying Playoffs - August 17-August 25, 2016


Final Rounds
Second Qualifying Round
Third Qualifying Round
Qualifying Playoffs
Group Stage
(ag)-won on away goals (sg)-won on silver goal (p)-won on penalty kicks
Through August 18, 2016
Qualifying Round One
Match
Home Agg Away 1st Leg
2nd Leg
1
FC Midtjylland - Denmark
2-0
FK Suduva Marijampole - Lithuanaia
1-0
1-0
2
Heart of Midlothian - Scotland
6-3
FC Infonet Tallinn - Estonia
2-1
4-2
3
Connah's Quay Nomads - Wales
1-0
Stabaek Football - Norway
0-0
1-0
4
FK Ventspils - Latvia
4-0
Vikingur Gota - Faroe Islands
2-0
2-0
5
Linfield - Northern Ireland
1-2
Cork City - Ireland
0-1
1-1
6
FC Levadia Tallinn - Estonia
3-1
Havnar Boltfelag - Faroe Islands
1-1
2-0
7
FK Atlantas - Lithuania
1-3
Helsingin Jalkapalloklubi - Finland
0-2
1-1
8
IFK Goteborg - Sweden
7-1
Llandudno - Wales
5-0
2-1
9
St. Patrick's Athletics - Ireland
ag2-2
Jeunesse Esch - Luxembourg
1-0
1-2
10
Knattspyrnufelag Reykjavikur - Iceland
8-1
Glenavon - Northern Ireland
2-1
6-0
11
Shamrock Rovers - Ireland
1-3
Rovaniemen Palloseura - Finland
0-2
1-1
12
Valur - Iceland
1-10
Brondby IF - Denmark
1-4
0-6
13
Aberdeen - Scotland
3-2
Fola Esch - Luxembourg
3-1
0-1
14
FK Trakai - Lithuania
3-5
Nomme Kalju - Estonia
2-1
1-4
15
Dinamo Minsk - Belarus
4-1
Spartaks Jurmala - Latvia
2-1
2-0
16
Breioablik - Iceland
4-5
Jelgava - Latvia
2-3
2-2
17
NSI Runavik - Faroe Islands
0-7
Shakhtyor Soligorsk - Belarus
0-2
0-5
18
Allmanna Idrottsklubben - Sweden
4-0
Bala Town - Wales
2-0
2-0
19
Differdange 03 - Luxembourg
1-3
Cliftonville - Northern Ireland
1-1
0-2
20
Odds BK - Norway
3-1
IFK Mariehamm - Finland
2-0
1-1
21
NK Domzale - Slovenia
5-2
Lusitanos - Andorra
3-1
2-1
22
FK Bokelj - Montenegro
1-6
FK Vojvodina - Serbia
1-1
0-5
23
AEK Larnaca - Cyprus
6-1
Folgore - San Marino
3-0
3-1
24
Dila Gori - Georgia
1-1(1-4PK)
Shirak - Armenia
1-0
0-1
25
Siroki Brijeg - Bosnia & Herzegovina
1-3
Birkirkara - Malta
1-1
0-2
26
Videoton - Hungary
3-2
Zaria Balti - Moldova
3-0
0-2
27
UE Santa Coloma - Andorra
2-7
Lokomotiva - Croatia
1-3
1-4
28
Europa FC - Gibraltar
3-2
Pyunik - Armenia
2-0
1-2
29
FK Cukaricki - Serbia
6-3
Ordabasy - Kazakhstan
3-0
3-3
30
Rabotnicki - Macedonia
1-2
Buducnost Podgorica - Montenegro
1-1
0-1
31
Zimbru Chisinau - Moldova
ag3-3
Chikhura Sachkhere - Georgia
0-1
3-2
32
Sloboda Tuzla - Bosnia & Herzegovina
0-1
Beitar Jerusalem - Isreal
0-0
0-1
33
Kukesi - Albania
2-1
Rudar Pljevlja - Montenegro
1-1
1-0
34
Balzan FC - Malta
2-3
Neftci Baku - Azerbaijan
0-2
2-1
35
Admira Wacker Modling - Austria
4-3
Spartak Myjava - Slovakia
1-1
3-2
36
Beroe Stara Zagora - Bulgaria
2-0
Radnik Bijeljina - Bosnia & Herzegovina
0-0
2-0
37
La Fiorita - San Marino
0-7
Debreceni VSC - Hungary
0-5
0-2
38
FC Vaduz - Liechtenstein
5-2
FK Sileka - Macedonia
3-1
2-1
39
Maccabi Tel Aviv - Isreal
4-0
ND Gorica - Slovenia
3-0
1-0
40
Gabala FK - Azerbaijan
6-3
FC Samtredia - Georgia
5-1
1-2
41
Teuta Durres - Albania
0-6
Kairat - Kazakhstan
0-1
0-5
42
Spartak Trnava - Slovakia
6-0
Hibernians - Malta
3-0
3-0
43
FC Banants - Armenia
1-5
AC Omonia - Cyprus
0-1
1-4 aet
44
Shkendija - Macedonia
4-1
KS Cracovia - Poland
2-0
2-1
45
Slavia Sofia - Bulgaria
1-3
Zaglegbie Lubin - Poland
1-0
0-3
46
FC Aktoba - Kazakhstan
1-3
MTK Budapest - Hungary
1-1
0-2
47
Partizani Tirana - Albania
w/o
Slovan Bratislava - Slovakia
0-0
Cancelled
48
Kapaz PFK - Azerbaijan
1-0
Dacia Chisinau - Moldova
0-0
1-0

Qualifying Round Two
Match
Home Agg Away 1st Leg
2nd Leg
1
Shirak - Armenia 1-3
Spartak Trnava - Slovakia 1-1
0-2
2
Dinamo Minsk - Belarus 2-1 St. Patrick's Athletic - Ireland 1-1 1-0
3
FK Partizan - Serbia
0-0 (3-4PK)
Zaglegbie Lubin - Poland 0-0 0-0
4
FK Vojvodina - Serbia 3-1 Connah's Quay Nomads - Wales 1-0 2-1
5
Maccabi Haifa - Isreal 2-2 (3-5PK)
Nomme Kalju - Estonia 1-1 1-1
6
Hibernian - Scotland
1-1 (3-5PK)
Brondby IF - Denmark 0-1 1-0
7
Shakhtyor Soligorsk - Belarus 2-3 NK Domzale - Slovenia 1-1 1-2
8
Austria Wein - Austria
5-1 Kukesi - Albania 1-0 4-1
9
MTK Budapest - Hungary 1-4 Gabala FK - Azerbaijan 1-2 0-2
10
Beroe Stara Zagora - Bulgaria 1-2 Helsingin Jalkapalloklubi - Finland 1-1 0-1
11
Rovaniemen Palloseura - Finland 1-4 Lokomotiva - Croatia 1-1 0-3
12
Neftci Baku - Azerbaijan 0-1 Shkendija - Macedonia 0-0 0-1
13
Knattspyrnufelag Reykjavikur - Iceland 4-5 Grasshopper - Switzerland 3-3 1-2
14
FC Midtjylland - Denmark 5-2 FC Vaduz - Liechtenstein 3-0 2-2
15
Zimbru Chisinau - Moldova 2-7 Osmanlispor - Turkey
2-2 0-5
16
PAS Giannina - Greece
4-3 Odds BK - Norway 3-0 1-3
17
Birkirkara - Malta 2-1 Heart of Midlothian - Scotland 0-0 2-1
18
NK Maribor - Slovenia
ag 1-1 Levski Sofia - Bulgaria
0-0 1-1
19
Piast Gliwice - Poland
0-3 IFK Goteborg - Sweden 0-3 0-0
20
Slovan Bratislava - Slovakia 0-3 Jelgava - Latvia 0-0 0-3
21
Beitar Jerusalem - Isreal ag 3-3 AC Omonia - Cyprus 1-0 2-3
22
Admira Wacker Modling - Austria 3-0 Kapaz PFK - Azerbaijan 1-0 2-0
23
Aberdeen - Scotland 4-0 FK Ventspils - Latvia 3-0 1-0
24
BK Hacken - Sweden
1-2 Cork City - Ireland 1-1 0-1
25
Kairat - Kazakhstan 2-3 Maccabi Tel Aviv - Isreal 1-1 1-2
26
Debreceni VSC - Hungary 1-3 Torpedo-BelAZ Zhodino - Belarus
1-2 0-1
27
CSMS lasi - Romania
3-4 Hajduk Split - Croatia
2-2 1-2
28
Videoton - Hungary 3-1 FK Cukaricki - Serbia 2-0 1-1
29
Cliftonville - Northern Ireland 2-5 AEK Larnaca - Cyprus 2-3 0-2
30
Allmanna Idrottsklubben - Sweden 2-0 Europa FC - Gibraltar 1-0 1-0
31
FC Levadia Tallinn - Estonia 3-3 ag
Slavia Prague - Czech Republic
3-1 0-2
32
KRC Genk - Belgium
(4-2PK) 2-2 Buducnost Podgorica - Montenegro 2-0 0-2
33
SonderjyskE - Denmark
4-3 Stromsgodset - Norway
2-1 2-2 aet
Qualifying Round Three
Match
Home Agg Away 1st Leg
2nd Leg
1
Lokomotiva - Croatia 3-2
Vorskla Poltava - Ukraine
0-0
3-2
2
St. Etienne - France
1-0
AEK Athens - Greece
0-0 1-0
3
AEK Larnaca - Cyprus 2-1
Spartak Moscow - Russia
1-1 1-0
4
Pandurii Targu Jiu - Romania
2-5
Maccabi Tel Aviv - Isreal 1-3 1-2
5
FK Vojvodina - Serbia 3-1
Dinamo Minsk - Belarus 1-1 2-0
6
Zaglegbie Lubin - Poland 2-3
SonderjyskE - Denmark 1-2 1-1
7
Luzern - Switzerland
1-4
Sassuolo - Italy
1-1 0-3
8
Slavia Prague - Czech Republic ag 1-1
Rio Ave - Portugal
0-0 1-1
9
Birkirkara - Malta 1-6
Krasnodar - Russia
0-3 1-3
10
AZ Alkmaar - Netherlands
3-1
PAS Giannina - Greece 1-0 2-1
11
Jelgava - Latvia 1-4
Beitar Jerusalem - Isreal 1-1 0-3
12
Austria Wein - Austria (5-4PK) 1-1
Spartak Trnava - Slovakia 0-1 1-0
13
Panathinaikos - Greece 3-0
Allmanna Idrottsklubben - Sweden 1-0 2-0
14
Osmanlispor - Turkey 3-0
Nomme Kalju - Estonia 1-0 2-0
15
Aberdeen - Scotland 1-2
NK Maribor - Slovenia 1-1 0-1
16
Lille - Frace
1-2
Gabala FK - Azerbaijan 1-1 0-1
17
FC Oleksandriya - Ukraine
1-6
Hajduk Split - Croatia 0-3 1-3
18
Hertha BSC - Germany
2-3
Brondby IF - Denmark 1-0 1-3
19
Istanbul Basaksehir - Turkey
 ag 2-2
Rijeka - Croatia
0-0 2-2
20
Heracles Almelo - Netherlands
1-1 ag
Arouca - Portugal
1-1 0-0
21
Torpedo-BelAZ Zhodino - Belarus 0-3
Rapid Wein - Austria
0-0 0-3
22
KRC Genk - Belgium 3-1
Cork City - Ireland 1-0 2-1
23
Shkendija - Macedonia 2-1
Mlada Boleslav - Czech Republic
2-0 0-1
24
NK Domzale - Slovenia 2-4
West Ham United - England
2-1 0-3
25
Videoton - Hungary 1-2
FC Midtjylland - Denmark 0-1 1-1 aet
26
IFK Goteborg - Sweden 3-2
Helsingin Jalkapalloklubi - Finland 1-2 2-0
27
Admira Wacker Modling - Austria 1-4
Slovan Liberec - Czech Republic
1-2 0-2
28
Gent - Belgium
5-0
Viitorul Constanta - Romania
5-0 0-0
29
Grasshopper - Switzerland 5-4
Apollon Limassol - Cyprus
2-1 3-3 aet

Qualifying Playoffs
Match
Home Agg Away 1st Leg
2nd Leg
1
Astana - Kazakhstan
2-0
BATE Borisov - Belarus
2-0
25 August
2
Arouca - Portugal
0-1
Olimpiacos - Greece
0-1 25 August
3
Midtjylland - Denmark
0-1
Osmanlispor - Turkey
0-1 25 August
4
Trencin - Slovakia
0-4
Rapid Wein - Austria
0-4 25 August
5
Lokomotiva - Croatia 2-2
KRC Genk - Belgium 2-2 25 August
6
AEK Larnaca - Cyprus 0-1
Slovan Liberec - Czech Republic 0-1 25 August
7
Dinamo Tbilisi - Georgia
0-3
PAOK - Greece
0-3 25 August
8
Austria Wein - Austria
2-1
Rosenborg - Norway
2-1 25 August
9
Beitar Jerusalem - Isreal 1-2
St. Etienne - France
1-2 25 August
10
Vojvodina - Serbia
0-3
AZ Alkmaar - Netherlands
0-3 25 August
11
Gabala FK - Azerbaijan 3-1
NK Maribor - Slovenia 3-1 25 August
12
Slavia Prague - Czech Republic 0-3
Anderlecht - Belgium
0-3 25 August
13
Astra Giurgiu - Romania
1-1
West Ham United - England
1-1 25 August
14
Fenerbahce - Turkey
3-0
Grasshopper - Switzerland 3-0 25 August
15
Panathinaikos - Greece 3-0
Brondby IF - Denmark 3-0 25 August
16
Krasnodar - Russia 4-0
Partizani Tirana - Albania
4-0 25 August
17
Gent - Belgium 2-1
Shkendija - Macedonia 2-1 25 August
18
Istanbul Basaksehir - Turkey
1-2
Shakhtar Donetsk - Ukraine
1-2 25 August
19
SonderjyskE - Denmark
0-0
Sparta Prague - Czech Republic
0-0 25 August
20
Sassuolo - Italy 3-0
Red Star Belgrade - Serbia
3-0 25 August
21
IFK Goteborg - Sweden
1-0
Qarabag - Azerbaijan
1-0 25 August
22
Maccabi Tel Aviv - Isreal 2-1
Hajduk Split - Croatia
2-1 25 August