The Sports Almanac

NCAA Championship Schedule



NCAA 2016 FALL CHAMPIONS
SPORT
NEXT DATE
WINNER
LOSER
Division I Men's Cross Country November 19
Northern Arizona Lumberjacks
Stanford Cardinal
Division I Women's Cross Country November 19
Oregon Ducks
Michigan Wolverines
Division II Men's Cross Country November 19 Adams State Grizzlies
Grand Valley State Lakers
Division II Women's Cross Country November 19 Grand Valley State Lakers
Adams State Grizzlies
Division III Men's Cross Country November 19 North Central Cardinals
SUNY Geneseo Knights
Division III Women's Cross Country November 19 Johns Hopkins Blue Jays
Washington-St. Louis Bears
Division III Women's Volleyball November 19 Calvin Knights
Washington-St. Louis Bears
Division II Field Hockey November 20 Shippensburg Raiders
Long Island-Post Pioneers
Division I Field Hockey November 20
Delaware Fighting Blue Hens
North Carolina Tar Heels
Division III Field Hockey November 20 Messiah Falcons
Tufts Jumbos
Division II Men's Soccer December 3 Wingate Bulldogs
Charleston Golden Eagles
Division III Men's Soccer December 3 Tufts Jumbos
Clavin Knights
Division II Women's Soccer December 3 Western Washington Vikings
Grand Valley State Lakers
Division III Women's Soccer December 3 Washington-St. Louis Bears
Messiah Falcons
Division I Women's Soccer December 4 USC Trojans
West Virginia Mountaineers
Men's Water Polo December 4 California Golden Bears
USC Trojans
Division II Women's Volleyball December 10 Concordia-St. Paul Golden Bears
Alaska-Anchorage Seawolves
Division I Men's Soccer December 11 Stanford Cardinal
Wake Forest Demon Deacons
Division III Football December 16
Mary Hardin-Baylor Crusaders
Wisconsin-Oshkosh Titans
Division II Football December 17
Northwest Missouri State Bearcats
North Alabama Lions
Division I Women's Volleyball December 17
Stanford Cardinal
Texas Longhorns
FCS Football January 7, 2017 James Madison Dukes
Youngstown State Penguins
FBS Football January 9, 2017 Clemson Tigers
Alabama Crimson Tide

NCAA 2017 WINTER CHAMPIONS
SPORT
NEXT DATE
WINNER
LOSER
Division I Men's Indoor Track & Field March 11
Texas A&M Aggies
Florida Gators
Division I Women's Indoor Track & Field March 11
Oregon Ducks
Georgia Bulldogs
Division II Men's Indoor Track & Field March 11
Tiffin Dragons
Ashland Eagles
Division II Women's Indoor Track & Field March 11
Adams State Grizzlies
Grand Valley State Lakers
Division III Men's Indoor Track & Field March 11
Wisconsin-La Crosse Eagles/North Central Cardinals
Wisconsin-Whitewater Warhawks
Division III Women's Indoor Track & Field March 11
Washington-St. Louis Bears
Itahaca Bombers
Rifle March 11
West Virginia Mountaineers
TCU Horned Frogs
Skiing March 11
Utah Utes
Colorado Buffaloes
Division II Men's Swimming & Diving March 11
Queens Royals
Drury Panthers
Division II Wrestling March 11
Notre Dame College Falcons
St. Cloud State Huskies
Division III Wrestling March 11
Wartburg Knights
Messiah College Falcons
Division II Women's Swimming & Diving March 12
Queens Royals
Drury Panthers
Division III Men's Basketball March 18
Babson Beavers
Augustana Vikings
Division III Women's Basketball March 18
Amherst Lady Jeffs
Tufts Jumbos
Division III Men's Swimming & Diving March 18
Emory Eagles
Kenyon Lords
Division I Women's Swimming & Diving March 18
Stanford Cardinal
California Golden Bears
Division III Women's Swimming & Diving March 18
Emory Eagles
Williams Ephs
Division I Wrestling March 18
Penn State Nittany Lions
Ohio State Buckeyes
Division I Women's Hockey March 19
Clarkson Golden Knights
Wisconsin Badgers
Division III Women's Hockey March 19
Plattsburgh State Cardinals
Adrian Bulldogs
Division II Men's Basketball March 25
Northwest Missouri State Bearcats
Fairmont State Falcons
Division III Men's Hockey March 25
Norwich Cadets
Trinity College Bantams
Division I Men's Swimming & Diving March 25
Texas Longhorns
California Golden Bears
Fencing March 26
Notre Dame Fighting Irish
Ohio State Buckeyes
Division I Women's Basketball April 2


Division II Women's Basketball April 2


Division I Men's Basketball April 3


Division I Men's Hockey April 8


Bowling
April 16


Men's Gymnastics April 16


Women's Gymnastics
April 16



NCAA 2016 SPRING CHAMPIONS
SPORT
NEXT DATE
WINNER
LOSER
Division III Men's Volleyball April 24
SUNY New Paltz Hawks
Springfield College Pride
Division I Men's Volleyball May 7
Ohio State Buckeyes
BYU Cougars
Beach Volleyball May 7, 2017
USC Trojans
Florida State Seminoles
Division III Men's Golf May 13
Claremont-Mudd-Scripps Stags
Huntingdon Hawks
Division III Women's Golf May 13
Rhodes College Lynx
Texas-Tyler Patriots
Women's Water Polo May 15
USC Trojans
Stanford Cardinal
Division II Men's Golf May 21
St. Leo Lions
Cal State Chico Wildcats
Division II Women's Golf May 21
Rollins Tars
Indianapolis Greyhounds
Division II Women's Lacrosse May 21
Florida Southern Moccasins
Adelphi Panthers
Division II Softball May 21
North Alabama Lions
Humboldt State Lumberjacks
Division II Men's Tennis May 21
Hawaii Pacific Sharks
St. Leo Lions
Division II Women's Tennis May 21
Armstrong State Pirates
BYU-Hawaii Seasiders
Division I Men's Tennis May 24
Virginia Cavaliers
Oklahoma Sooners
Division I Women's Tennis May 24
Stanford Cardinal
Oklahoma State Cowgirls
Division I Women's Golf May 25
Washington Huskies
Stanford Cardinal
Division III Men's Tennis May 25
Bowdoin Polar Bears
Middlebury Panthers
Division III Women's Tennis May 25
Emory Eagles
Williams Ephs
Division II Men's Outdoor Track & Field May 28 St. Augustine's Mighty Falcons
Texas A&M-Kingsville Javelinas
Division II Women's Outdoor Track & Field May 28 Pittsburg State Gorillas
St. Augustine's Mighty Falcons
Division III Men's Outdoor Track & Field May 28 Wisconsin-La Crosse Eagles
Wisconsin-Eau Claire Blugolds
Division III Women's Outdoor Track & Field May 28 Illinois Wesleyan Titans
Baldwin Wallace Yellow Jackets
Division I Women's Lacrosse May 29 North Carolina Tar Heels
Maryland Terrapins
Division II Men's Lacrosse May 29 Le Moyne Dolphins
Limestone College Saints
Division III Men's Lacrosse May 29 Salisbury Sea Gulls
Tufts Jumbos
Division III Women's Lacrosse May 29 Middlebury Panthers
Trinity Bantams
Division I Rowing May 29
California Golden Bears
Ohio State Buckeyes
Division II Rowing May 29
Barry Buccaneers
Central Oklahoma Bronchos
Division III Rowing May 29
Wellesley College Blue
Bates Bobcats
Division I Men's Lacrosse May 30
North Carolina Tar Heels
Maryland Terrapins
Division III Baseball
May 31
Trinity Tigers
Keystone Giants
Division III Softball
May 31
Texas-Tyler Patriots
Messiah Falcons
Division I Men's Golf June 1
Oregon Ducks
Texas Longhorns
Division II Baseball June 4
Nova Southeastern Sharks
Millersville Marauders
Division I Softball June 8
Oklahoma Sooners
Auburn Tigers
Division I Men's Outdoor Track & Field June 11
Florida Gators
Arkansas Razorbacks
Division I Women's Outdoor Track & Field June 11
Arkansas Razorbacks
Oregon Ducks
Division I Baseball June 30
Coastal Carolia Chanticleers
Arizona Wildcats