The Sports Almanac

The Belmont Stakes


Through the 2013 Belmont Stakes
Bold Indicates Triple Crown Winner
YEAR WINNER JOCKEY TRAINER
1867
Ruthless
Gilbert Patrick
A. J. Minor
1868
General Duke
Bobby Swim
A. Thompson
1869
Fenian
C. Miller
Jacob Pincus
1870
Kingfisher
Edward D. Brown
Rollie Colston
1871
Harry Bassett
Walter Miller
David McDaniel
1872
Joe Daniels
James G. Rowe, Sr.
David McDaniel
1873
Springbok
James G. Rowe, Sr.
David McDaniel
1874
Saxon
George Barbee
W. Prior
1875
Calvin
Bobby Swim
Ansel Williamson
1876
Algerine
Billy Donahue
Major T. W. Doswell
1877
Cloverbrook
C. Holloway
Jeter Walden
1878
Duke of Magenta
W. Hughes
R. Wyndham Walden
1879
Spendthrift
George Evans
Thomas Puryear
1880
Grenada
W. Hughes
R. Wyndham Walden
1881
Saunterer
T. Costello
R. Wyndham Walden
1882
Forester
Jim McLaughlin
Lewis Stewart
1883
George Kinney
Jim McLaughlin
James G. Rowe, Sr.
1884
Panique
Jim McLaughlin
James G. Rowe, Sr.
1885
Tyrant
Paul Duffy
C. Claypool
1886
Inspector B
Jim McLaughlin
Frank McCabe
1887
Hanover
Jim McLaughlin
Frank McCabe
1888
Sir Dixon
Jim McLaughlin
Frank McCabe
1889
Eric
William Hayward
John Huggins
1890
Burlington
Pike Barnes
Albert Cooper
1891
Foxford
Edward R. Garrison
M. Donavan
1892
Patron
William Hayward
Lewis Stuart
1893
Commanche
Willie Simms
Gus Hannon
1894
Henry of Navarre
Willie Simms
Byron McClelland
1895
Belmar
Fred Taral
Edward Feakes
1896
Hastings
Henry Griffin
John J. Hyland
1897
Scottish Chieftan
J. Scherrer
Matt Byrnes
1898
Bowling Brook
Fred Littlefield
R. Wyndham Walden
1899
Jean Bereaud
R. Clawson
Sam Hildreth
1900
Ildrim
Nash Turner
H. Eugene Leigh
1901
Commando
H. Spencer
James G. Rowe, Sr.
1902
Masterman
John Bullman
John J. Hyland
1903
Africander
John Bullman
R. O. Miller
1904
Delhi
George M. Odom
James G. Rowe, Sr.
1905
Tanya
Gene Hildebrand
John W. Rogers
1906
Burgomaster
Lucien Lyne
John W. Rogers
1907
Peter Pan
G. Mountain
James G. Rowe, Sr.
1908
Colin
Joe Notter
James G. Rowe, Sr.
1909
Joe Madden
Eddie Dugan
Sam Hildreth
1910
Sweep
James H. Butwell
James G. Rowe, Sr.
1911
No Race Contested
1912
No Race Contested
1913
Prince Eugene
Roscoe Troxler
James G. Rowe, Sr.
1914
Luke Mcluke
Merritt Buxton
J. F. Schorr
1915
The Finn
George Byrne
E. W. Heffner
1916
Friar Rock
E. Haynes
Sam Hildreth
1917
Hourless
James H. Butwell
Sam Hildreth
1918
Johren
Frank Robinson
Albert Simons
1919
Sir Barton
Johnny Loftus
H. Guy Bedwell
1920
Man o' War
Clarence Kummer
Louis Feustel
1921
Grey Lag
Earl Sande
Sam Hildreth
1922
Pillory
C. H. Miller
Thomas J. Healey
1923
Zev
Earl Sande
Sam Hildreth
1924
Mad Play
Earl Sande
Sam Hildreth
1925
American Flag
Albert Johnson
G. R. Tompkins
1926
Crusader
Albert Johnson
George Conway
1927
Chance Shot
Earl Sande
Pete Coyne
1928
Vito
Clarence Kummer
Max Hirsch
1929
Blue Lasrkspur
Mack Garner
Herbert J. Thompson
1930
Gallant Fox
Earl Sande
Jim Fitzsimmons
1931
Twenty Grand
Charley Kurtsinger
James G. Rowe, Jr.
1932
Faireno
Tom Malley
Jim Fitzsimmons
1933
Hurryoff
Mack Garner
Henry McDaniel
1934
Peace Chance
Wayne D. Wright
Pete Coyne
1935
Omaha
Willie Saunders
Jim Fitzsimmons
1936
Granville
James Stout
Jim Fitzsimmons
1937
War Admiral
Charley Kurtsinger
George Conway
1938
Pasteurized
James Stout
George M. Odom
1939
Johnstown
James Stout
Jim Fitzsimmons
1940
Bimelech
Fred A. Smith
Bill Hurley
1941
Whirlaway
Eddie Arcaro
Ben A. Jones
1942
Shut Out
Eddie Arcaro
John M. Gaver, Sr.
1943
Count Fleet
Johnny Longden
G. Donald Cameron
1944
Bounding Home
G. L. Smith
Matt Brady
1945
Pavot
Eddie Arcaro
Oscar White
1946
Assault
Warren Mehrtens
Max Hirsch
1947
Phalanx
Ruperto Donoso
Sylvester Veitch
1948
Citation
Eddir Arcaro
Horace A. Jones
1949
Capot
Ted Atkinson
John M. Garver, Sr.
1950
Middleground
William Boland
Max Hirsch
1951
Counterpoint
David Gorman
Sylvester Veitch
1952
One Count
Eddie Arcaro
Oscar White
1953
Native Dancer
Eric Guerin
Bill Winfrey
1954
High Gun
Eric Guerin
Max Hirsch
1955
Nashua
Eddie Arcaro
Jim Fitzsimmons
1956
Needles
David Erb
Hugh L. Fontaine
1957
Gallant Man
Bill Shoemaker
John A. Nerud
1958
Cavan
Pete D. Anderson
Tom Barry
1959
Sword Dancer
Bill Shoemaker
J. Elliott Burch
1960
Celtic Ash
Bill Hartack
Thomas J. Barry
1961
Sherluck
Braulio Baeza
Harold Young
1962
Jaipur
Bill Shoemaker
Bert Mulholland
1963
Chateaugay
Braulio Baeza
James P. Conway
1964
Quadrangle
Manuel Ycaza
J. Elliott Burch
1965
Hail To All
Johnny Sellers
Eddie Yowell
1966
Amberoid
William Boland
Lucien Laurin
1967
Damascus
Bill Shoemaker
Frank Y. Whitely, Jr.
1968
Stage Door Johnny
Heliodoro Gustines
John M. Garver, Sr.
1969
Arts and Letters
Braulio Baeza
J. Elliott Burch
1970
High Echelon
John Rotz
John Jacobs
1971
Pass Catcher
Walter Blum
Eddie Yowell
1972
Rivas Ridge
Ron Turcotte
Lucien Laurin
1973
Secrateriat
Ron Turcotte
Lucien Laurin
1974
Little Current
Miguel A. Rivera
Lou Rondinello
1975
Avatar
Bill Shoemaker
A. Tommy Doyle
1976
Bold Forbes
Angel Cordero, Jr.
Laz Barrera
1977
Seattle Slew
Jean Cruguet
William H. Turner, Jr.
1978
Affirmed
Steve Cauthen
Laz Barrera
1979
Coastal
Ruben Hernandez
David A. Whiteley
1980
Temperence Hill
Eddie Maple
Joseph B. Cantey
1981
Summing
George Martens
Luis Barrera
1982
Conquistador Cielo
Laffit Pincay, Jr.
Woody Stephens
1983
Caveat
Laffit Pincay, Jr.
Woody Stephens
1984
Swale
Laffit Pincay, Jr.
Woody Stephens
1985
Creme Fraiche
Eddie Maple
Woody Stephens
1986
Danzig Connection
Chris McCarron
Woody Stephens
1987
Bet Twice
Carig Perret
Jimmy Croll
1988
Risen Star
Ed Delahoussaye
Louie Roussel III
1989
Easy Goer
Pat Day
C. R. McGaughey III
1990
Go And Go
Michael Kinane
Dermot K. Weld
1991
Hansel
Jerry Bailey
Frank Brothers
1992
A. P. Indy
Ed Delahoussaye
Neil Drysdale
1993
Colonial Affair
Julie Krone
Scotty Schulhofer
1994
Tabasco Cat
Pat Day
D. Wayne Lukas
1995
Thunder Gulch
Gary Stevens
D. Wayne Lukas
1996
Editor's Note
Rene R. Douglas
D. Wayne Lukas
1997
Touch Gold
Chris McCarron
David Hofmans
1998
Victory Gallop
Gary Stevens
Elliott Walden
1999
Lemon Drop Kid
Jose Santos
Scotty Schulhofer
2000
Commendable
Pat Day
D. Wayne Lukas
2001
Point Given
Gary Stevens
Bob Baffert
2002
Sarava
Edgar Prado
Kenneth McPeek
2003
Empire Maker
Jerry Bailey
Robert J. Frankel
2004
Birdstone
Edgar Prado
Nick Zito
2005
Afleet Alex
Jeremy Rose
Tim Ritchey
2006
Jazil
Fernando Jara
Kiaran McLaughlin
2007
Rags to Riches
John Velazquez
Todd Pletcher
2008
Da' Tara
Alan Garcia
Nick Zito
2009
Summer Bird
Kent Desormeaux
Tim Ice
2010
Drosselmeyer
Mike Smith
Bill Mott
2011
Ruler On Ice
Jose Valdiva, Jr.
Kelly Breen
2012
Union Rags
John Velazquez
Michael Matz
2013
Palace Malice
Mike Smith
Todd Pletcher